Manavgat'ta yapılan konutların hak sahiplerine teslim edildi

7 Ocak 2023

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya’nın Manavgat ilçesinde Yangın Afeti Sonrası Köy Konutları Anahtar Teslim Töreni'nde yaptığı konuşmada, "Bu konutları hangi şartlarda hak sahiplerine vereceğimizin müjdesini veriyorum İnşa ettiğimiz 900 afet köy konutunu maliyeti üzerinden yüzde 66 indirimle 2 yılı ödemesiz, 18 yıl vadeyle sahiplerine vereceğiz. Ahırlı ve ahırsız tiplerine göre büyüklükleri 93 metrekareyle, 280 metrekare arasında değişen konutların aylık ödemesi 2 bin 50 lira ile 3 bin 700 arasındadır. Toplam ödeme küçük tiplerde 445 bin lira, ahırlı tiplerde 797 bin lira olacaktır. Hak sahibi vatandaşımıza hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kumluca ziyaretinin ardından helikopterle Manavgat ilçesine geldi. Erdoğan, 28 Temmuz 2021'de başlayan ve 10 gün sonra söndürülen büyük Manavgat yangınında zarar gören bölgelerde yapımı tamamlanan evleri inceledi. Erdoğan, daha sonra deprem ve yangına dayanaklı malzemeden inşa edilen 2 köy konağı ve şadırvan ile 427 konutun anahtar teslim törenine katıldı. Burada kalabalığa hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya’da dolu dulu bir geçirdiklerinin altını çizerek, Kepez’de düzenledikleri mitingte Antalyalılarla hasret giderdiklerini belirtti.

Kepez’deki mitinge 90 bin civarında katılım olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sel felaketine maruz kalan Kumluca’ya geçtik, oradaki görüşmede, yol kenarlarını saymıyorum 12 in kişide Kumluca’da vardı. Manavgat’ta da bu saatte yine tıklım tıklım Manavgatlı kardeşlerimizle bir aradayız. Söz verdiğimizi köy konutlarından bir kısmının teslimi için bir aradayız diye konuştu.

Verdikleri sözleri yerine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çünkü AK Parti iktidarı verilen sözleri yerine getiren iktidardır. Öncelikle yangında hayatını kaybeden 8 vatandaşımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bu yangın Manavgat, Alanya, Akseki ev Gündoğmuş ilçelerinin 59 mahallesinde 11 gün süreyle etkili oldu. Türkiye afet müdahale planını devreye sokarak, devletim tüm imkanlarıyla müdahale ettiği bu yangın 61 bin 500 dekar ormanla birlikte adeta ciğerlerimizi de yakmıştı. Yangının ardından vatandaşlarımızın yaralarını sarmaya başladık. Evleri, eşyaları, işyerleri, araçları zarar gören vatandaşımıza 53 milyon lira, tarım alanları ve hayvanları zarar gören çiftçilerimize 213 milyon lira, enkaz kaldırma içinde ilgili birimlere 25 milyon lira nakdi ödeme yapmıştı. Toplamda 300 milyon lirayı bulan bu desteklerin yanında, hayırseverlerin katkılarıyla, 56 milyonluk bir katkıyı da vatandaşların yanında yer aldık diye konuştu.

"Şartları açıkladı"
Yapılan hasar tespitinin ardından 666 vatandaşa AFAD’dan, 234 vatandaşa kentsel dönüşümden hak sahibi olarak konut inşasına başladıklarını ifade eden Erdoğan, "900 konut yanında, 4 köy konağının, 1 caminin inşasına başladık. Bölgenin mimarisine uygun şekilde tek veya iki katlı olarak inşa edilen bu evlerden yapımı tamamlanan evin 427’sinin anahtarlarını hak sahiplerine teslim ediyoruz. Evrenseki, Kalemler ve Kepezbeleni köy konakları bitmek üzeredir. Kalan konutları ve diğer yapıtları kısa sürede tamamlıyoruz. Yapılan konutlar, tasarımıyla, malzemesiyle, çevresiyle her vatandaşımızın sahip olmak isteyeceği güzellikte işlerdir. Ülkemizde gerçekleştirmek istediğimiz mimari zihniyet değişimizin birer örneği olarak gördüğüm bu projeleri tüm şehirlerimize yaygınlaştırmamız gerekiyor. Bu konutları hangi şartlarda hak sahiplerine vereceğimizin müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum. İnşa ettiğimiz 900 afet köy konutunu maliyeti üzerinden yüzde 66 indirimle 2 yılı ödemesiz, 18 yıl vadeyle sahiplerine vereceğiz. Ahırlı ve ahırsız tiplerine göre büyüklükleri 93 netrekareyle, 280 metrekare arasında değişen konutların aylık ödemesi 2 bin 50 lira ile 3 bin 700 arasındadır. Toplam ödeme küçük tiplerde 445 bin lira, ahırlı tiplerde 797 bin lira olacaktır. Hak sahibi vatandaşımıza hayırlı olmasını diliyorum dedi.

"Hiçbir vatandaşı açıkta bırakmadık"
Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Köy köy, mahalle mahalle tarihin en büyük orman yangınında bizler sizlerin yanındaydık. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, yangının ikinci saatinde Kalemler’de sizlerin yanındaydık. Sizlere bir söz verdik sözümüzü tuttuk mu? 1 yıl içinde konutlarınızı yapacağız dedik. Hiçbir vatandaşımızı açıkta bırakmadık. Sizlere hizmet etmeye devam edeceğiz. Yeni yuvalarınız hayırlı olsun dedi.

"Hızla teslim edeceğiz"
TOKİ Başkanı Ömer Bulut ise 2021 yılında Manavgat ve çevresinde Cumhuriyet tarihinin en büyük orman yangınlarından birinin yaşandığını hatırlatarak, "Yaklaşık 10 gün süren ve birçok yerleşim birimini tehdit eden yangınlar sonrasında 60 bin hektara yakın ormanlık alan ile 2 binin üzerinde ev ve işyeri yangında zarar gördü. Bir taraftan yangın söndürme çalışmaları devam ederken diğer taraftan zarar gören konutların yapımı için kısa sürede çalışmalara başladık, bir ay içinde ilk evleri inşa ederek teslim ettik. Manavgat başta olmak üzere Ulukapı’dan Kalemlere, Kepezbeleni’nden Dikmen’e kadar 24 yerleşim biriminde, vatandaşlarımızın huzur ve güven içinde yaşayabileceği yerel ve geleneksel dokuyu yansıtan, cephelerinde taş ve ahşap elemanların yer aldığı doğa ile uyumlu, fiziksel açıdan nitelikli, toplam 896 köy evini inşa ettik ve etmeye devam ediyoruz. Bugünde 427 evin teslimini yapıyoruz. İnşaatı hızla devam eden 469 köy evini de en kısa sürede teslim edeceğiz. Sizlere verdiğimiz sözü Allah’ın izniyle tutmuş olduk. İnşallah bir daha böyle felaketlerle karşılaşmayız" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından 14 aileye temsili olarak anahtarları verildi.