Sosyal konut projesinde detaylar belli oldu: Vade 240 ay olacak

23.08.2022

Cumhuriyet tarihinin en büyük Sosyal Konut projesi için geri sayım başladı. 81 ilde dar gelirli vatandaşlar için inşa edilecek konutların detayını 13 Eylül'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklayacak.

"GELİR SINIRI İSTANBUL'DA 16 BİN, DİĞER İLLERDE 14 BİN"

Kabine toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, projeyle ilgili şu bilgileri verdi:

"Proje kapsamında İstanbul'da geliri 16 bin, diğer illerde ise 14 bin liranın altında olanlar ev sahibi olabilmek için TOKİ'ye başvuru yapabilecek. 30 yaş altı gençlere yaklaşık yüzde 20 kontenjan ayrılacak. Yaş skalası ve bir oran belirleyeceğiz. Diyelim ki konut projesine giremediniz, arsaya başvurup kendi evinizi de yapabileceksiniz. Yeni evliler diye bir kategori olmayacak, onlardan kastımız gençler. 240 aya kadar da vade imkanı olacak."

Konutların aylık taksitlerinin asgari ücretlilerin ödeyebileceği bir tutar olacağını belirten Kurum, “Ödemelerin toplam hane gelirinin yüzde 30'unu aşmaması gerekiyor" dedi.

"İDDİA EDİLDİĞİ GİBİ 900 TON ASBEST VARSA BUNA İZİN VERMEYİZ"

Bakan Kurum, İzmir Aliağa'da sökümü için izin verilen asbestli geminin durumunun da bakanlık tarafından titizlikle incelendiğini söyledi.

"Miktarın 9,2 ton olduğunu biliyorum, uluslararası mevzuat buna izin veriyor. Bu daha önce de yapılmış, sökülmüş. 900 ton ise biz sokmayız. Tek çevreci kendileri mi? Uluslararası sözleşmelere tabiyiz. Kara sularımızda bakma hakkımız var. Bize bildirilenin dışında bir şey varsa araştıracağız, varsa bir saniye tutmayacağız."

CNN Türk muhabiri Arda Erdoğan ise konuyla ilgili şu bilgileri verdi: "Kamuoyunun en çok merak ettiği başlıkları Kabine toplantısının ardından muhattaplarına sorduk. Bakan Kurum oldukça kritik bilgiler verdi.

En çok merak edilen soruların başında ne kadarlık bir gelir sınırı olacak sorusu geliyordu. İstanbul’da aylık geliri 16 bin, diğer illerde 14 bin lira altında olanlar sosyal konutlara başvurabilecek. Peki ödemeler nasıl olacak? Bu soruya da yanıt verdi Bakan Kurum, “aylık taksitler asgari ücretlinin ödeyebileceği tutarda olacak” dedi.

‘Bir hane gelirinin yüzde 30’unnun konut harcaması olarak harcanması gerektiğine dikkat çekti. Asgari ücretlinin gelirinin yüzde 30’una yakın olarak hesaplanması planlanıyor.

YÜZDE 20 KONTENJAN

Peki taksitler nasıl olacak? 240 aya kadar vade seçenekleri olacak. Peki bazı kontenjan ayrıldı mı? Elbette bunlar için ayrı kontenjanlar ayrıldı fakat en çok dikkat çeken nokta 30 yaş altı için yüzde 20 kontenjan ayrılmış olacak.

13 Eylül’de açıklanacak detaylar. Bu kapsamda inşa edilecek konutların da 2.5-3 yıl içerisinde hak sahiplerine teslim edileceği vurgulandı.

13 Eylül’de yapılacak sosyal konut lansmanı başkent Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı lansman ile yapılacak.

Orta ve orta üst gelirliler için de Bakan Kurum “Bütün gelirlilerin alabileceği şekilde çalışma yapıyoruz. Hazine ve Maliye Bakanı’mız orta ve üst gelire hitap edilecek şekilde Emlak Konut’un geçmişteki uygulamasına benzer bir uygulama ile inşallah destek verecek.” dedi. Önümüzdeki günlerde orta ve orta üst gelir için bir konut projesinin açıklanabileceğinin altını çizmiş oldu."